Účastníci konference Provoz vodovodů a kanalizací, která se letos konala 13. až 14. listopadu v Českých Budějovicích, přijali na závěr setkání memorandum, v němž vyzývají příslušné orgány státní správy k zahájení příprav implementace Směrnice o čištění městských odpadních vod (Směrnice). Ministři zemědělství Mgr. Marek Výborný, životního prostředí Mgr. Petr Hladík a průmyslu a obchodu Ing. Lukáš Vlček přislíbili během diskusního stolu s regulátory, že přípravy implementace budou zhodnoceny na příštím ročníku konference v Ostravě, kde se opětovně zúčastní diskuse.
„Revidovaná Směrnice je pro české vodárenství jedinečnou příležitostí pro přípravu a realizaci zásadních a dlouho neřešených technologických i terminologických paradigmat,“ píše se ve výzvě. Ta je adresována kompetentním představitelům ministerstev zemědělství a životního prostředí a podepsali ji ředitel a člen představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s., (SOVAK ČR) Ing. Vilém Žák, předseda představenstva Svazu vodního hospodářství ČR, z.s., RNDr. Petr Kubala a Mgr. Jiří Paul, MBA, místopředseda výboru Asociace pro vodu, z. s., (CzWA).
Odpovědné orgány by podle výzvy měly neprodleně zahájit přípravu národního implementačního plánu směrnice s cílem maximálně využít 30měsíční lhůtu pro implementaci k nastavení všech parametrů pro úspěšné zavedení do českého práva. Nejde přitom jen o samotnou legislativu, ale i o technické, technologické a ekonomické parametry.
Směrnice podle memoranda přináší nové a vodárenským oborem dosud neřešené výzvy. Jde o kvartérní stupeň čištění odpadních vod, energetickou neutralitu, ale také o požadavky na přehodnocení stávajícího systému nakládání se srážkovými vodami. To vše vede k mimořádné investiční i provozní náročnosti s dopadem na ekonomiku celého oboru.
Zvláštní pozornost věnuje prohlášení nové povinnosti pro farmaceutické firmy, které by se měly podle směrnice podílet 80 procenty na úhradě investičních i provozních nákladů souvisejících se zavedením takzvaného kvartérního stupně čištění městských odpadních vod. Autoři memoranda vyzývají úřady, aby nepodlehly lobbystickému tlaku těchto firem omezit, nebo zcela odstranit zmíněnou povinnost.
Ministerstva by měla také informovat „vhodným a srozumitelným způsobem širokou veřejnost a dotčené subjekty, zejména municipality, o významu a dopadu směrnice ve všech environmentálních i ekonomických souvislostech“.
Novou směrnici o čištění městských odpadních vod schválila Rada EU 5. listopadu 2024. Zaměřuje se na širší škálu znečištění včetně mikropolutantů a podporuje energetickou neutralitu čistíren odpadních vod (ČOV). Směrnice dále mimo jiné rozšiřuje povinnost čištění odpadních vod na menší aglomerace nad 1 000 ekvivalentních obyvatel (EO) namísto stávajících 2 000 EO dle aktuálních právních předpisů.
Memorandum přijaté účastníky konference dne 14. 11. 2024
Účastníci konference se shodli na níže uvedeném memorandu určeném dotčeným centrálním orgánům státní správy odpovědným za přípravu a realizaci implementace Směrnice o čištění městských odpadních vod.
Revidovaná směrnice o čištění městských odpadních vod (Směrnice) je pro české vodárenství jedinečnou příležitostí pro přípravu a realizaci zásadních a dlouho neřešených technologických i terminologických paradigmat.
Účastníci konference proto vyzývají kompetentní představitele ministerstev zemědělství a životního prostředí aby:
- S ohledem na to, že směrnice byla definitivně schválena 5. 11. 2024, neprodleně zahájili přípravu národního implementačního plánu s cílem maximálně využít 30měsíční lhůtu pro implementaci na nastavení všech nezbytných parametrů pro úspěšnou implementaci, a to nejen legislativních, ale také technických, technologických a ekonomických;
- Reflektovali cíle směrnice přinášející zcela nové a vodárenským oborem dosud neřešené výzvy, jako jsou zejména kvartérní stupeň čištění odpadních vod, energetická neutralita, ale také požadavky na přehodnocení stávajícího systému nakládání se srážkovými vodami vedoucí k mimořádné investiční i provozní náročnosti s dopadem na ekonomiku;
- Nepodlehli lobbystickému tlaku farmaceutických firem omezit, nebo zcela odstranit směrnicí stanovenou povinnost podílet se 80 % na úhradě investičních i provozních nákladů souvisejících se zavedením kvarterního stupně čištění městských odpadních vod;
- Informovali vhodným a srozumitelným způsobem širokou veřejnost a dotčené subjekty, zejména municipality, o významu a dopadu směrnice ve všech environmentálních i ekonomických souvislostech;
- Účastníci konference vítají, že ministerstvo zemědělství přizvalo k přípravě národního implementačního plánu zástupce odborné vodárenské veřejnosti sdružené v SOVAK ČR, SVH ČR a CzWA jako nositele nejmodernějších a zároveň v praxi aplikovatelných řešení, která povedou k dosažení cílů Směrnicí požadovaných za ekonomicky dosažitelných podmínek.
Jménem účastníků konference v Českých Budějovicích dne 14. 11. 2024
Ing. Vilém Žák | RNDr. Petr Kubala | Mgr. Jiří Paul |
ředitel a člen představenstva | předseda představenstva | místopředseda Výboru |
SOVAK ČR | SVH ČR | CzWA |